Ciudad de Panamá

Pohled na hlavní město Ciudad de Panamá
Moderní výškové budovy města Ciudad de Panamá.

Ciudad de Panamá (angl. Panama city) je hlavní a současně největší město Panamy. Leží u pobřeží Panamského zálivu, východně od ústí Panamského průplavu do Tichého oceánu. Ciudad de Panama je politickým, administrativním, kulturním i ekonomickým centrem země. Ve městě sídlí i významné státní univerzity.

Město Ciudad de Panamá bylo založeno 15. srpna 1519, zakladatelem byl Pedro Arias Dávila, který se zde usadil spolu s přibližně stovkou španělských osadníků, čímž vzniklo první trvale obývané španělské město na pobřeží Tichého oceánu. Zanedlouho po svém založení začalo město Ciudad de Panamá sloužit jako výchozí bod španělských objevitelských výprav podél tichomořského pobřeží jihoamerického kontinentu. Vyplul odtud i Francisco Pizarro, který dobyl říši Inků. Posléze město sloužilo jako překladiště pro stříbro, zlato a další zboží z místokrálovství Nová Granada, které bylo přepravováno přes Panamskou šíji na karibské pobřeží a dále do Evropy. Město bylo v letech 1539, 1563 a 1644 částečně zničeno požáry. V roce 1610 zde žilo přibližně 5 000 obyvatel a město Ciudad de Panamá patřilo k nejvýznamnějším centrům španělských kolonií v Novém světě. Od začátku 17. století se město stalo častým terčem útoků pirátů a kaperů. Na začátku 70. let 17. století mělo město přibližně 15 000 obyvatel. 28. února 1671 podnikl anglický pirát Henry Morgan s 1400 muži na město mohutný útok. Tento útok skončil požárem, který zcela zničil celé město. Ruiny této "staré Panamy" Panama La Vieja jsou dnes archeologickou lokalitou.

Španělé vystavěli v roce 1673 "novou Panamu" přibližně 2 km jihovýchodně od ruin původního města. Dnes tato historická zástavba nese název Casco Viejo (Stará čtvrť) a je jednou z městských čtvrtí moderního města. Velký rozvoj města nastal během kalifornské zlaté horečky, kdy přes Panamskou šíji cestovalo mnoho lidí (zhruba 600 000 lidí mezi roky 1848 a 1869). Dalším významným impulzem pro rozvoj města byla stavba Panamského průplavu. Američané podnikli konkrétní kroky pro zlepšení podmínek pro život v okolí budoucího průplavu (např. výstavba vodovodů a kanalizace, vymícení žluté zimnice a malárie). Ciudad de Panamá je mezinárodním bankovním centrem. Moderní architektura je v Ciudad de Panamá zastoupena např. množstvím mrakodrapů nebo Puente de las Américas.

Zpět na titulní stranu: Panama